Dekoracyjna, antykorozyjna i gruntująca – którą wybrać?

Malowanie metalu może być skomplikowane. Do pokrycia ich powierzchni przygotowano kilka rodzajów farb. Czym się od siebie różnią i kiedy warto z nich skorzystać?

Półki sklepowe uginają się pod wieloma rodzajami farb, które przeznaczone są do różnych powierzchni. Farb do metalu jest kilka – którymi pomalować rynny, dach, balustradę czy ogrodzenie?

Do pokrycia żeliwa, stali i żelaza, najlepiej sprawdzą się farby chlorokauczokowe, alkidowe (ftalowe) i poliuretanowe. Farby winylowe, akrylowo–lateksowe, akrylowe o poliwinylowe, dobrze sprawdzą się w przypadku metali ocynkowanych i aluminium.

Pomiędzy sobą różnią się czasem schnięcia, rodzajem rozpuszczalnika, wydajnością i dostępnością kolorów. Niektóre z nich, ze względu na wydzielanie substancji szkodliwych dla zdrowia, można stosować tylko na zewnątrz, a część z nich, wewnątrz, gdyż charakteryzują się małą trwałością. Wyszczególnić możemy też farby przeznaczone do malowania konkretnych rodzajów grzejników (stalowych, żeliwnych, aluminiowych i miedzianych).

Rodzaje farb przeznaczonych do metalu

Jeszcze niedawno, powierzchnie narażone na rdzę, malowano kilkoma rodzajami farb. Dziś zazwyczaj korzysta się z farb podkładowych, które pełnią też funkcję gruntującą i nawierzchniową. Prawdziwą nowością są farby uniwersalne, które można stosować bezpośrednio na metal. Jakie wymieniamy rodzaje farb i czym się od siebie różnią?

– farby gruntujące – mają działanie antykorozyjne, czasami potrafią zneutralizować jej niedużą obecność.

– farby podkładowe – zapewniają świetną przyczepność farbom nawierzchniowym. Pełnią dodatkową ochronę, zatrzymując parę wodną.

– farby dekoracyjne – chronią metal przed warunkami atmosferycznymi i innymi substancjami. Nadają mu wybrany kolor.

– farby antykorozyjne – jest połączeniem cech, farb: gruntujących, powierzchniowych i nawierzchniowych. Zabezpieczają przed korozją i neutralizują jej obecność, jeśli nie ma jej zbyt wiele.

Jak widać, rodzajów farb przeznaczonych do metalu jest wiele. Czy już wiesz, które przeznaczone są do jakich powierzchni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*