Farba do betonu, jaką wybrać?

Farba do betonu, jaką wybrać?

Beton to materiał, który dawno przestał być już jedynie swoistym budulcem. Jest to od jakiegoś czasu również chętnie wykorzystywany materiał wykończeniowy, który idealnie sprawdza się w rożnych domowych pomieszczeniach, wprowadzając do nich nutkę nowoczesności i modernistycznego wyglądu. O beton jednak trzeba w odpowiedni sposób dbać. Dotyczy to zarówno jego malowania specjalistycznymi farbami, jak i impregnowania z pomocą dostępnych na rynku różnorodnych środków przeznaczonych do tego właśnie celu.

Beton to materiał bardzo wymagający, ale jednocześnie trwały i praktyczny. Wykorzystujemy go w łazienkach, kuchniach, salonach czy na podwórku. Jego zastosowanie jest wszechstronne i to właśnie wpłynęło na jego popularność. Dziś skupimy się jednak przede wszystkim na konieczności jego regularnego malowania. W jaki sposób ten proces przeprowadzić? Schemat nie różni się niczym od tradycyjnego malowania ścian emulsjami. Najpierw przygotowujemy podłoże, łatamy ewentualne dziury, naprawiamy nierówności. Później przychodzi czas na gruntowanie. Jest to sposób na to, aby nakładana później farba lepiej trzymała się podłoża a dodatkowo zmniejsza się jej zużycie, co w tym przypadku jest szczególnie ważne zważywszy na fakt, że farby do betonu są bardzo drogie. No właśnie, teraz przychodzi czas na moment kluczowy. Jaką farbę do betonu warto wybrać? Na pewno nie taką z najniższej półki cenowej, ponieważ ta nie będzie cechowała się dobrymi właściwościami kryjącymi a dodatkowo będzie szybko się ścierać, przez co konieczność odmalowywania betonu będzie coraz częstsza. Warto wybrać farbę nieco droższą, która będzie dobrze kryć. Litraż farby uzależniony jest od powierzchni betonu. Przygotowując się więc do malowania warto zmierzyć przeznaczoną do tego zabiegu powierzchnię. Na opakowaniach farb zawsze oszacowana jest jej wydajność i wówczas łatwiej jest dopasować ilość farby do naszych potrzeb, co zważywszy na wspomnianą wcześniej cenę na prawdę ma duże znaczenie i warto zwracać na to swoją uwagę.

Ściana magnetyczna – hit czy kit?

SplitShire_IMG_7314

Ściana przyciągająca magnesy? Brzmi jak scena z filmu science fiction, jednak jest to w tej chwili realna rzeczywistość. Obecnie właściwie każdą ścianę można już zamienić w powłokę magnetyczną.

Pierwsze użycie takiej farby może spowodować duże zaskoczenie. Jej cechą charakterystyczną jest gęsta konsystencja, która powoduje, że trudno rozprowadzić taką farbę na naszej ścianie. Ważne jest kilkukrotne nałożenie warstw, dzięki którym możemy wzmocnić jej właściwości magnetyczne. Jeśli chodzi o stopień przyciągania – moc takiej farby jest mniejsza niż moc farby tablicowej. Farba magnetyczna zyskuje dużą popularność zwłaszcza w instytucjach takich jak: szkoły, przedszkola, a także miejscy pracy, biurze oraz pokoju dziecinnym. Ważną cechą tego produktu jest jego skład. Farby te nie zawierają rozpuszczalników, ołowiu oraz innych substancji szkodliwych dla naszego organizmu. Zalet jest mnóstwo. Ściany uzyskują takie właściwości jakie wcześniej kojarzyły się tylko z naszą lodówką, to jest przyciąganie magnesów. Dzięki takim właściwościom możemy w nietypowy sposób aranżować nie tylko kuchnię, ale również salon, pokój dziecinny, łazienkę, lub sypialnię. Dekorowanie ścian pracami plastycznymi naszych dzieci oraz zdjęciami z naszych podróży na pewno znacznie wzbogaci naszą przestrzeń nie tylko w aspekcie artystycznym, ale również mentalnym i uczuciowym. Dodatkowo, w przypadku pokoju dziecięcego, unikamy zastosowania pinezek, taśm oraz kleju, a więc tych składników, które są niebezpieczne dla najmłodszych, a z drugiej strony dodatkowo niszczą powierzchnię. Również korytarz może być świetnym miejscem na zastosowanie farby magnetycznej. Miejsce na rachunki, korespondencję czy też wiadomości przeznaczone dla naszych domowników, to świetna alternatywa dla zwykłej szuflady z notatkami. Nie zapominajmy również o miejscu pracy. Sklep oraz salon sprzedaży, to świetne miejsce na ekspozycję informacji o promocjach oraz obniżkach dla naszych klientów. Z kolei farba magnetyczna zastosowana w sali konferencyjnej pozwala pozbyć się przekonania o potrzebie posiadania sporej ilości notatek oraz materiałów drukowanych. Jedna tablica, czy też jedna ściana może zastąpić z powodzeniem dużą ilość wykresów i innych materiałów. Jeśli chodzi o zastosowanie, taką farby użyć można właściwie na wszystkich powierzchniach: murowanych, cementowych, płytach gipsowych, a także tynkach. Ważne jest aby taką farbę pokryć dodatkowo farbą powierzchniową, dzięki czemu uzyskamy jednolity kolor na naszej ścianie.