Dekoracyjna, antykorozyjna i gruntująca – którą wybrać?

Dekoracyjna, antykorozyjna i gruntująca – którą wybrać?

Malowanie metalu może być skomplikowane. Do pokrycia ich powierzchni przygotowano kilka rodzajów farb. Czym się od siebie różnią i kiedy warto z nich skorzystać?

Półki sklepowe uginają się pod wieloma rodzajami farb, które przeznaczone są do różnych powierzchni. Farb do metalu jest kilka – którymi pomalować rynny, dach, balustradę czy ogrodzenie?

Do pokrycia żeliwa, stali i żelaza, najlepiej sprawdzą się farby chlorokauczokowe, alkidowe (ftalowe) i poliuretanowe. Farby winylowe, akrylowo–lateksowe, akrylowe o poliwinylowe, dobrze sprawdzą się w przypadku metali ocynkowanych i aluminium.

Pomiędzy sobą różnią się czasem schnięcia, rodzajem rozpuszczalnika, wydajnością i dostępnością kolorów. Niektóre z nich, ze względu na wydzielanie substancji szkodliwych dla zdrowia, można stosować tylko na zewnątrz, a część z nich, wewnątrz, gdyż charakteryzują się małą trwałością. Wyszczególnić możemy też farby przeznaczone do malowania konkretnych rodzajów grzejników (stalowych, żeliwnych, aluminiowych i miedzianych).

Rodzaje farb przeznaczonych do metalu

Jeszcze niedawno, powierzchnie narażone na rdzę, malowano kilkoma rodzajami farb. Dziś zazwyczaj korzysta się z farb podkładowych, które pełnią też funkcję gruntującą i nawierzchniową. Prawdziwą nowością są farby uniwersalne, które można stosować bezpośrednio na metal. Jakie wymieniamy rodzaje farb i czym się od siebie różnią?

– farby gruntujące – mają działanie antykorozyjne, czasami potrafią zneutralizować jej niedużą obecność.

– farby podkładowe – zapewniają świetną przyczepność farbom nawierzchniowym. Pełnią dodatkową ochronę, zatrzymując parę wodną.

– farby dekoracyjne – chronią metal przed warunkami atmosferycznymi i innymi substancjami. Nadają mu wybrany kolor.

– farby antykorozyjne – jest połączeniem cech, farb: gruntujących, powierzchniowych i nawierzchniowych. Zabezpieczają przed korozją i neutralizują jej obecność, jeśli nie ma jej zbyt wiele.

Jak widać, rodzajów farb przeznaczonych do metalu jest wiele. Czy już wiesz, które przeznaczone są do jakich powierzchni?